„... po každej knižke by sa mi zišla terapia.“
Najskôr študovala na Strednej škole umeleckého priemyslu v Bratislave, potom na katedre animačnej tvorby Vysokej škole múzických umení. Venuje sa nielen knižnej ilustrácii, ale aj tvorbe priestorových objektov. Jej diela boli vydané na Slovensku, v Českej republike, vo Fínsku a pod. V rokoch 2000 – 2016 získala niekoľko ocenení v súťaži Najkrajšie knihy Slovenska Cena Ministerstva kultúry Slovenskej republiky a aj ocenenie Zlaté jablko BIB v roku 2009.
Keď ilustruje, tak do obrázkov vkladá vlastné metafory, nenechá sa „len tak“ vliecť autorom textu, vedie s ním dialóg, dopĺňa jeho rozprávanie. Tomu podriaďuje aj štýl svojej tvorby: jej maľby sú ako koláže – kúsok z príbehu, kúsok pridané, kúsok ponechaný fantázii čitateľa, všetko v sviežich, nápaditých farebných kombináciách a najmä všetko maľované s vtipom, tak aby sa čitatelia mohli smiať, aby sami hľadali v obrázkoch vtipy a fígle.
Prísne nepovinné (R. Bílik, Kveta Dašková, Q111 1999)
Ohňostroj pre deduška (J. Blažková, Q111 2000)
Mojka, Jojka, komínová striga a baranček Albert (R. Dobiáš, Q111 2001)
Všetky deti sú dobré 1, 2 (Columbus 2001)
Všetky moje zvieratá (K. Dašková, Q111 2001)
Kým budem? (M. Matlovičová, Christiania 2002)
Moja rodina (M. Matlovičová, Christiania 2002)
Lienky z piatej B (D. Pokorná, Q111 2003)
Keď lietame na veľrybe (F. Rojček, Prima Art 2003)
Pomocník z literatúry pre 5. ročník základných škôl (J. Krajčovičová, Orbis Pictus Istropolitana 2004)
Mačky vo vreci (J. Blažková, Q111 2005)
Der Elefant und die Pilze (J. Brezan, Domowina Verlag 2006)
Denis a jeho sestry (T. Revajová, Slovart 2007)
Drevený tato (T. Janovic, Marenčin PT 2007)
Rozprávky z palety (J. Uličiansky, Vydavateľstvo Matice slovenskej 2007)
Dokonalá Klára (G. Futová, Mladé letá 2008, ces. Albatros 2014)
Čauko, bengoši! (J. Navrátil, Mladé letá 2009)
Tracyho tiger (W. Saroyan, Artforum 2009)
A pak se to stalo! (E. Stará, Albatros 2010)
Chrochtík a Kvikalka na cestě za blýskavým prasátkem (E. Stará, 65. pole 2012)
Diera do svetra (Veronika Šikulová, Slovart 2012)
Žirafia mama a iné príšery (A. Salmela, Artforum 2013, čes. Albatros 2015)
Leonardo, kocúr z ulice (J. Uličiansky, Trio Publishing 2013)
Prečo Fidlibum kuká, a nie je kukučka (H. Marčeková, Ikar 2014)
Dokonalá Klára (Gabriela Futová, Albatros 2014)
Hravo čítame a Osmijankom o školských záhadách (Krista Bendová, Osmijanko n.o. 2015)
Denis a jeho sestry (Toňa Revajová, Slovart 2016)
Chlapec s očami ako hviezdy (Pero Le Kvet, Artforum 2016)
Najskôr študovala na Strednej škole umeleckého priemyslu v Bratislave, potom na katedre animačnej tvorby Vysokej škole múzických umení. Venuje sa nielen knižnej ilustrácii, ale aj voľnej tvorbe, koláži na dreve v kombinácii s textilom, knižnej ilustrácii, grafickému dizajnu a scénografii. Ilustrovala množstvo úspešných knižných titulov – Ohňostroj pre deduška, Mačky vo vreci (Jaroslava Blažková), Všetky moje zvieratá (Kveta Dašková), Mojka, Jojka, Komínová striga a baranček Albert (Rudolf Dobiáš), Keď lietame na veľrybe (František Rojček), Lienky z piatej B (Dagmar Pokorná), Der Elefant und die Pilze (Jurij Brezan), Drevený tato (Tomáš Janovic), Denis a jeho sestry (Toňa Revajová), Dokonalá Klára (Gabriela Futová), Tracyho tiger (William Saroyan), Čauko, bengoši (Ján Navrátil), A pak se to stalo!, Chrochtík a Kvikalka na cestě za blýskavým prasátkem (Ester Stará), Žirafia mama a iné príšery (Alexandra Salmela), Leonardo kocúr z ulice (Ján Uličiansky). Jej diela boli vydané na Slovensku, v Českej republike, vo Fínsku a pod.
Za knižnú tvorbu získala niekoľko ocenení v súťaži o Najkrajšie knihy Slovenska, Cenu Ministerstva kultúry SR za vynikajúce ilustrácie, Zlaté jablko na Bienále ilustrácií Bratislava 2009 za knihy Tracyho tiger a Drevený tato. V Českej republike získala prestížne ocenenie Zlatá stuha a výročnú cenu vydavateľstva Albatros v dvoch kategóriách za knihu A pak se to stalo! Zlatú stuhu jej vyniesla aj ďalšia spolupráca s českou autorkou Ester Starou – kniha Chrochtík a Kvikalka na cestě za blýskavým prasátkem. Ilustrácie vystavovala na kolektívnych výstavách na Slovensku, v Českej republike, Slovinsku, Poľsku, Taliansku a Japonsku.
Keď ilustruje, tak do obrázkov vkladá vlastné metafory, nenechá sa „len tak“ vliecť autorom textu, vedie s ním dialóg, dopĺňa jeho rozprávanie. Tomu podriaďuje aj štýl svojej tvorby: jej maľby sú ako koláže – kúsok z príbehu, kúsok pridané, kúsok ponechaný fantázii čitateľa, všetko v sviežich, nápaditých farebných kombináciách a najmä všetko maľované s vtipom, tak aby sa čitatelia mohli smiať, aby sami hľadali v obrázkoch vtipy a fígle. Svoju tvorbu ale berie vážne. Sama o nej hovorí: „Pokým nedokončím knihu, som v takom čudnom rozpoložení, že mám paniku aj z obyčajného nákupu v potravinách ... Veľmi rada by som zmenila aj svoj štýl, ale smerom ku kvalite. Je to taký bludný kruh, ktorý rieši každý ilustrátor. Byť zrozumiteľný a zároveň negýčový. Knižky sú primárne určené deťom, no vy už dieťa nie ste, navyše ako profesionálny výtvarník máte vyššie nároky...“.
Ida Želinská — TOTO! je galéria