Prečo sme tu

TOTO! je taká galéria, v ktorej sú vystavené ilustrácie — obrázky, ktoré si pamätáme z knižiek, čo sme čítali ako deti, aj z tých, čo si teraz čítame so svojimi deťmi. Ilustrátorov, čo ich namaľovali, však často ani nepoznáme: veď koho by napadlo hľadať niekde na konci knihy meno napísané drobnými písmenkami. A tak nám často uniká, aká je slovenská ilustrátorská tradícia úžasná. A aj to, že ilustrácia je také isté umelecké dielo ako obraz či grafika. Zaslúži si visieť v galérii. Alebo u vás doma.

Misia
Hľadáme postrácané originály ilustrácií z kníh pre deti: často je to totiž tak, že keď sa stratí autor, stratí sa aj jeho dielo — prežíva niekde v skriniach, zásuvkách, je zle uskladnené... veľa krásnych ilustrácií sa už tak zničilo — vybledli, potrhali sa, premočili... My sa ich pokúšame zachrániť: vystaviť, popísať ako vznikali, dostať do našej alebo iných dobrých zbierok, hovoriť o nich s ľuďmi, čo k nám do galérie prídu. Jednoducho, urobiť všetko preto, aby sa nezabudlo ani na diela ani na tých, ktorí ich vytvorili.

Vízia
Je veľa toho, čo ešte chceme urobiť — hľadáme po archívoch, po zbierkach, plánujeme ďalšie a ďalšie výstavy (už dnes vieme, koho diela vystavíme za pár roky), chceme priniesť ilustrácie do regiónov Slovenska, do ďalších galérií, aby ste za nimi nemuseli cestovať až do Bratislavy, a najmä teraz hľadáme priestor pre Múzeum ilustrácie... sme totiž presvedčení, že si tie krehké obrázky k príbehom zaslúžia mať miesto „iba pre seba“.

Kto sme

Miloš Kopták
výtvarník, maliar, ilustrátor, študoval literatúru a výtvarnú výchovu na Pedagogickej fakulte v Banskej Bystrici, neskôr grafiku a knižnú ilustráciu na VŠVU v Bratislave v ateliéri prof. Dušana Kállaya. Venuje sa maľbe, kresbe, priestorovej tvorbe, land artu a knižnej ilustrácii. Spolupracuje s domácimi i zahraničnými vydavateľstvami. Je nositeľom mnohých ocenení. V roku 2006 založil voľnú platformu ASIL – Asociáciu ilustrátorov na Slovensku. V máji 2010 spoločne s Máriou Rojko a Idou Želinskou otvorili ASIL Gallery na Štefánikovej ul. v Bratislave a v septembri 2014 TOTO! je galéria.

Mária Rojko
grafická dizajnérka, študovala u Stanislava Stankóciho a Pavla Chomu na VŠVU, je autorkou viacerých knižných obálok, bookletov či firemných vizuálov a časopisov (napr. Zornička a Včielka), stála pri založení ASIL Gallery (v roku 2010), spolupracuje so slovenskými hudobnými skupinami, vydavateľstvami hudobnými aj knižnými. V septembri 2014 spolu s Idou Želinskou a Milošom Koptákom otvorili galériu zameranú na knižnú ilustráciu TOTO! je galéria. V roku 2016 spoluzakladala Úniu grafických dizajnérov Slovenska.

Ida Želinská
konzultantka a manažérka kultúrych, komunitných a sociálnych projektov. Vyštudovala pedagogickú fakultu Univerzity Komenského. Od roku 2009 spolupracovala s Máriou Rojko a Milošom Koptákom na projektoch spojených s ilustráciou. V rokoch 2009 a 2010 bola šéfredaktorkou detských časopisov Zornička a Včielka, neskôr stála pri založení ASIL Gallery (v roku 2010), postupne pri všetkých projektoch občianskeho združenia TOTO! – kultúrne ihrisko. Nekreslí – ale o ilustrácii a ilustrátoroch v galérii píše.

 

Napísali o nás

denník N
https://dennikn.sk/234798/patranie-po-tajomnom-muzovi-z-vychodu-co-kresl...

https://dennikn.sk/229120/na-pribeh-zabudnete-obrazky-zostanu/

https://dennikn.sk/363973/traja-patraci-ozivaju-galerii/

Lenivý rodič
http://www.lenivyrodic.sk/ludia/ako-sme-v-toto-je-galeria-napisali-kusok...

Košice dnes
http://kosicednes.sk/dennik/clanky/nezabudnutelny-predsa-zabudnuty-kosican/

http://kosicednes.sk/dennik/clanky/mayovky-ilustroval-kosican/

mojakultura.sk
http://www.mojakultura.sk/sk/clanok/rozpravky-na-stene

pecha kucha night
http://pechakucha.publikum.sk/2016/03/toto-je-galeria-pkn-tt-vol-18/

city baby care
http://www.citybabycare.sk/novinky/vystava-nasiel-sa-klucik/

HN online
http://style.hnonline.sk/kultura/551427-toto-su-vianoce

TV Košice
https://www.tvkosice.sk/video/571741f34526ca0ea8593643

.týždeň
https://www.tyzden.sk/casopis/26481/muz-z-divokeho-vychodu/

pravda
https://kultura.pravda.sk/galeria/clanok/419608-teodor-schnitzer-zapadnu...

MM magazín
https://www.mmagazin.sk/kamila-stanclova-otvara-svoju-novu-vystavu-s-hla...

SME
https://kultura.sme.sk/c/7998134/muz-ktory-ilustroval-winnetoua-si-prezi...
https://kultura.sme.sk/c/20720621/ilustrovali-kultove-stopy-niektorych-n...

RTVS
http://slovensko.rtvs.sk/clanky/kultura/71984/nasiel-sa-klucik

 

Naši partneri

Fond na podporu umenia
Mestská knižnica Piešťany
denník N
Lenivý rodič
Galéria J. Kollára v Banskej Štiavnici
Oravská galéria v Dolnom Kubíne
Galéria M. A. Bazovského v Trenčíne
Galéria V. Löfflera v Košiciach
Regionální muzeum v Mikulově
Galerie Villa Pellé v Prahe
SNG – Galéria Ľudovíta Fullu
Galéria mesta Bratislava
Bratislavský samosprávny kraj