Kiselová-Siteková Jana

„Tvoril sa vesmír, diali sa zázračné úžasné veci,
nebom poletovali anjeli...“

 
životopis 

Vysokú školu výtvarných umení absolvovala v roku 1967 na oddelení voľnej grafiky u profesora Vincenta Hložníka. Ilustrovala viac než 40 kníh pre deti, aj pre dospelých – diela A. Lindgrenovej, A. S. Puškina, H. Ch. Andersena, či M. Rúfusa. Za svoju ilustrátorskú tvorbu získala množstvo ocenení doma aj v zahraničí. Je držiteľkou Plakety BIB (1991 za ilustrácie ku knihe Zbojníkova dcéra Ronja a 2009 za ilustrácie ku knihe Anjeličku, môj strážničku) aj Zlatého jablka BIB (1995 za ilustrácie ku knihe Adam a Eva, 2001 za ilustrácie ku knihám Palculienka a Hodinky). V roku 1996 ju zapísali na Čestnú listinu IBBY za ilustrácie knihy Adam a Eva a v roku 2018 za ilustrácie ku knihe Mamička.
Rokmi tvorby sa jej diela zjemňujú, pribúda čoraz viac záľah lúčnych kvetov a pod príbehom ešte ďalšie mikropríbehy, skryté v detailoch, linky sú čoraz jemnejšie, jej svet je akoby v opare, sýtosť farieb ustupuje vzdušnosti. Ustálila sa forma – svoje ilustrácie maľuje výlučne na škrobené plátno. Treba sa na ne poriadne zblízka pozrieť, najlepšie s lupou, nechať sa „uniesť“ do sveta bez expresie, bez konfliktu.

 

 
bibliografia 

Muško a Miško na severnom póle (T. Inuiová, Mladé letá 1975)
Kvakulienka (T. Baroková, Mladé letá 1976)
Kráľovské ságy (J. Kaňa, Mladé letá 1977)
Čo nás po kráľovi uhorčiakovi (Ch. Nöstliger, Mladé letá 1978)
Básne (M. Haľamová, Slovenský spisovateľ 1978)
Rybár a prsteň morskej panny (S. N. Leodhas, Mladé letá 1979)
Silas a čierna kobyla (C. Bodker, Mladé letá 1979)
Snehobiela košeľa (A. Habovštiak, Mladé letá 1981)
Čarokruh (J. Čarek, Mladé letá 1983)
Paroloď Kolombína (L. Bauer, Mladé letá 1983)
Dievčatko a medveď (Mladé letá 1985)
Chrabrý Nazar (H. Thumanjan, Mladé letá 1987)
Zbojníková dcéra Ronja (A. Lindgren, Mladé letá 1989)
Adam a Eva (O. Sliacky, Mladé letá 1994)
Ako šlo dievčatko... šlo jedno dievčatko. (J. Kiselová-Siteková, Mladé letá 1997)
Hodinky (M. Haľamová, Tranoscius 1999)
Nepokoj (M. Haľamová, Tranoscius 1999)
Palculienka (H Ch. Andersen, Buvik 2001)
Braček z tekvice a Sestričky z Topánika (M. Ďuríčková, Ikar 2003)
Píšťalkár (E. J. Groch, Slniečkovo 2006)
Anjeličku, môj strážničku (M. Rúfus, Buvik 2008)
Tisíc a jedna noc, zv. 7 (Ikar, 2010)
O stratenej rukavičke (J. Kuniak, Skalná ruža 2012)
Čarovné pero (M. Voříšková, Buvik 2014)
Mamička (Jaroslav Seifert, prebásnil Ľubomír Feldek, Buvik 2016)
Kapitán Spomienka: poviedky a básne pre deti a násťročných (Kolektív autorov, Perfekt 2019)
O Jankovi Polienkovi (S. Czambel, Buvik 2021)
Rozprávka o Snehulienke (P. Uličný, TOTO! je galéria, 2023)

 

Zdroj: http://lib.bibiana.sk/author.php?id=00000004219

 

 
o autorovi 

Každý prinášame stopy toho, odkiaľ prichádzame... Keď pozeráme na dieťa, ktoré sa práve narodilo, kvet, ktorý sa na chvíľu otvoril nášmu svetu alebo prameň, plný slobody a čistoty, máme pocit, že k nám prichádzajú naozaj z raja, kde je všetko v dokonalej rovnováhe a harmónii. Keď sa narodíme na správnom mieste – aj detstvo je raj, do ktorého sa stále radi vraciame.
Aj vtedy, keď sa náš svet rozbije na kusy a my si ho skladáme nanovo– robíme mozaiku zo vzácnych črepín a vytvárame čosi, čo sa aspoň z diaľky podobá na stratený raj. A potom nosíme v srdci svoj pomyslený ostrov a v čase nepohody sa ukrývame do jeho bizarných tajuplných zákutí.
Janka Kiselová-Siteková dostala do daru nielen pekné detstvo ale aj obrovský talent – talent premaľovať svet. Ona nie je jeho reštaurátorom, ona ho robí celkom nanovo. Akoby sa rozpomínala na raj, z ktorého sme sa kedysi dávno vynorili. Vidí svety, na ktoré si my už nespomíname.
Jej krajiny, rastliny, zvieratá i ľudia sú plní krehkých detailov, ktoré v realite vôbec nevnímame. Aj farby a subtílne štruktúry obrázkov sú utkané z neznámych tajuplných vlákien... akoby ich privial vietor z ďalekých vzdušných krajín, zo zámku nad morom visiacom na hodvábnej šnúrke. Jej vnútorný svet obývajú anjeli. Prostredníctvom jej obrázkov vstupujú do našej prítomnosti – anjeli detí, anjeli strážcovia aj naši každodenní pomocníci.
Janka k svojmu vzácnemu daru pristupuje s úctou a zodpovednosťou. Každý dotyk na plátne či na papieri má svoje miesto, svoj význam aj svoju dušu. Jej obrázky sú v akomsi zvláštnom výtvarnom esperante, ktorému porozumel celý svet. Svedčia o tom aj jej ocenenia – Plaketa BIB z roku 1991 za Zbojníkovu dcéru Ronju, z roku 2009 za subtílny knižný artefakt z vydavateľstva Buvik Anjeličku, môj strážničku Milana Rúfusa. V jej bohatej úrode sú uložené aj dve Zlaté jablká – za Adama a Evu z roku 1995 a za Palculienku a Hodinky z roku 2001. K jej vzácnym oceneniam patrí aj zápis na Čestnú listinu IBBY a ceny v súťaži Najkrajšie knihy Slovenska.
Svojimi ilustráciami sa pripojila aj k plejáde najvýznamnejších slovenských ilustrátorov, ktorí svojimi obrázkami obohatili a poctili najstarší slovenský časopis pre deti – Slniečko.
O jej neutíchajúcom úsilí svdčia jej najnovšie tituly – Rozprávky z 1000 a 1 noci, Rozprávka o rukavičke, Biblia, pripravované Cigánske rozprávky z vydavateľstva BUVIK.
Na otázku, aká má byť dobrá ilustrácia v knihách pre deti, odpovedala raz Janka Kiselová-Siteková takto: „Úprimná a jednoduchá, ale zároveň bohatá, aby ju malí čitatelia prijímali so zvedavými očami a otvoreným srdcom.“
So zvedavými očami a otvoreným srdcom vstupujeme aj my do tejto novej, miestom maličkej ale duchom veľkej a otvorenej galérie a želáme jej aj pani ilustrátorke veľa úspechov.

 

Ľubica Kepštová – literárna kritička, historička a redaktorka detského časopisu Slniečko

 

Jana Kiselová-Siteková — Raj znova nájdený
(predslov k výstave, TOTO! je galéria, 17. 9. – 27. 11. 2014)

 

 
rozprávačky