Projekty

TOTO! je ilustrátorský sen

Viete, ako sa to, o čom si len tak snívate, stane skutočnosťou?

U nás to bolo takto: keď sme sa ilustrátorky Jany Kiselovej-Sitekovej spýtali, aký je jej „ilustrátorský sen“, povedala: „Raz som na Vianoce dostala túto knižku o Snehulienke,“ a vytiahla útly zväzok s farebnou obálkou. „A potom som ju veľakrát čítala. Sama, aj s dcérou. Poznala som ju naspamäť.“

My sme jej chceli tento sen splniť. 

A tak sme jej nechali „voľnú ruku“.  Dohodli sme sa, že nebudeme tlačiť na termíny, že Rozprávku o Snehulienke vydáme, až keď príde jej čas. Niekoľko rokov vznikalo majstrovské dielo – ilustrácie, spletené zo spomienok, vytvorené bravúrnou technikou, gvašom na škrobenom plátne. Akoby do neho vtkané. 

Popamäti (pretože báseň Petra Uličného vznikla netypicky – až na konci celého procesu) pani Janka maľovala celostránky, aj polstránky.

Vznikla knižka. O smútku, sile priateľstva, o dobrých aj zlých ľuďoch. A o nádeji.

A ešte niečo: nevydáme jej veľa kusov – len 300. Súčasťou každej jednej z nich bude vložený plagát, pohľadnica a (dobre čítajte) Jana Kiselová-Siteková aj Peter Uličný vám ju podpíšu.

***

Z verejných zdrojov podporil Fond na podpou umenia.

 

Monografia Pavel Maňka

Svet Pavla Maňku

Každý z nás niekedy hľadá niečo zmysluplné. Ako niekomu pomôcť, ako podporiť dobrú vec. A my vieme… sú tisíce možností, ako sa to dá. A toto je jedna z nich. Pavel Maňka – ten maliar ďalekých svetov a túžby po lietaní, ten konštruktivista a konštruktér modelov lietadiel, ten modernista, avantgardista, čo dokonale ovládal tradičné techniky maľby - nemá svoju monografiu. Knihu, tak dôležitú pre každého umelca, ktorá zachová jeho myšlienkový svet, ktorá doslova „zakonzervuje“ jeho diela tak, aby sa k nim čitatelia mohli vracať a kedykoľvek o nich premýšľať. Aj vtedy, keď práve nebudú vystavené. 

A my sme si povedali, že na tú knihu skúsime vyzbierať prostriedky. 

Keď sa rozhodnete nám v tom pomôcť, je to jednoduché. Kúpte si niektoré z diel, ktoré tu vidíte a výťažok pôjde na všetky tie zložité veci, ktoré treba urobiť, kým monografia vznikne: na scanovanie podkladov, na zalamovanie strán, na vytvorenie jej dizajnu, na tlač, na jej zviazanie...

Ďakujeme.

Zlý sen

TOTO! je zlý sen
umenie pomáha Ukrajine

Ráno sme sa zobudili a bola vojna.

Strach. Rozbombardované mestá. Matky a deti na úteku. Mŕtvi muži.
Hovorí sa, že keď rinčia zbrane, mlčia múzy.
Nie je to pravda.
Slovenskí umelci a umelkyne sa zomkli a darovali svoje diela na to, aby pomohli ľuďom na Ukrajine.

Pridajte sa.
Kúpte si niektoré z diel (za ceny, ktoré si môžete dovoliť) a pomôžte ľuďom, ktorí sú na tom oveľa horšie ako my.