Meisner Jan
Šátrání v paměti
dátum 
14.02.2024 - 25.04.2024
otvorenie výstavy v stredu 14. 2. 2024 o 18:00 hod.

Bol (a mimochodom stále je)  všade tam, kde sa niečo deje – rozložíte si jeho tvorbu na časovú os – všetky knižné obálky (napríklad pre edíciu Periskop, v ktorej celé 70-tky a 80-tky vychádzala literatúra faktu), návrhy na LP platne (napríklad pre Lasicu a Satinského a ich Dialógy alebo Deň radosti), filmové a divadelné plagáty (napríklad pre 322 Dušana Hanáka), logá (aj pre Štúdio S), grafické riešenia layoutov odborných periodík (ak sa pamätáte na jeden z prvých časopisov o „počítačovej technike“ Mac&..., aj ten je jeho), typá, korporátne identity (pre Bratislavskú lýru alebo Bratislavské jazzové dni), dokonca aj riešenie prvej volebnej kampane Verejnosti proti násiliu, autorské knihy... Je ho jednoducho všade plno. A to, čo tvorí, sa vtláča do pamäti ako odraz doby, v ktorej dielo vzniklo, pripomína nám, o čom sa vtedy hovorilo, kam sme chodievali, čo nás fascinovalo... jednoducho, ako sa žilo.

    Také  malé vizuálne dejiny v kocke.

 

    Vytiahnuť z nich iba jednu časť? Práve to sa na výstave Šátrání v paměti udeje. A bude to stáť za to.

    Veď mimochodom, Jan Meisner aj ilustroval.

    Vytvoril cez štyristo knižných obálok, ilustroval takmer tridsať knižiek najmä pre deti, a potom aj omaľovanky, leporelá, súbory autorských kresieb, atlasy. Poznáte ich, máte ich určite v knižnici – stačí siahnuť na knihy edície Periskop, Čítanie študujúcej mládeže alebo Tvorba národov. Na kultovú Zelenú knižnicu detektívok. Prekliatych básnikov Paula Verlaina strieda Boccacciov Dekameron a ten zas knižný prehľad hokejových zápasov roka alebo Slávy dcéra Jána Kollára, či Amok Stefana Zweiga.

    Všade je svojský, čitateľný.
    Príde, vyhmatne kľúčový symbol, pritiahne čitateľa k téme... a ide ďalej. Žiadne okolky, žiadne inotaje, len rýchle posolstvá – má dar „vytvoriť produkt“. Dokonale zvláda remeslo. Lapá trendy. Tvorí ľahučko, bez kŕča, s množstvom láskavých vtipov.

    Tak príďte a pozerajte sa s nami.
    Príbeh kníh, ktoré Jan Meisner vytvoril, stojí za to vidieť.

Otvorenie výstavy 14.2. o 18:00 hod., trvanie výstavy od 15. 2. do 25. 4. 2024 v TOTO! je galéria na Moskovskej 29 v Bratislave.

***

Jan Meisner (*1939)

je grafický dizajnér, ilustrátor, maliar, venoval sa propagačnej grafike. V rokoch 1961 – 1967 študoval v ateliéri prof. Antonína Strnadela na Vysokej škole umeleckopriemyselnej v Prahe.  Určite si spomeniete na jeho knižné ilustrácie – napríklad Arabela a Rumburak od Miloša Macourka (1987) alebo 22 (2022), 33 (2021) a 99 povídek z české historie dávné a nedávné Martina Regnera (2019). Ilustroval pre detské časopisy Zornička, Slniečko, ABC pionierov či Věda a technika mládeže, tvoril knižné obálky pre edície Periskop či Tvorba národov. Do roku 1990 pôsobil ako výtvarník v slobodnom povolaní, neskôr viedol štúdio Tryo, od roku 1997 bol riaditeľom inštitútu reklamnej tvorby Fakulty technologickej VUT v Brne, neskôr dekanom Fakulty multimediálnych komunikácii Univerzity Tomáša Baťu v Zlíne, kde aj žije a tvorí.

***

Výstavu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Výstava vznikla aj vďaka láskavej pomoci Slovenského múzea dizajnu (Slovenské centrum dizajnu).