Dubay Orest
TOTO! je Kabinet ilustrácie XVII.: Orest Dubay – Kód Dubay
dátum 
14.12.2021 - 06.02.2022
sprístupnenie výstavy v utorok 14. 12. 2021

Ilustrácia — Orest Dubay

Kniha — Stojí, stojí mohyla (balady slovenských básnikov; zostavili Jozef Hvišč a Cyril Kraus)

Vydavateľstvo — Tatran, Bratislava (1978)

Hosťujúca kurátorka:
Mgr. Beata Jablonská, PhD. (odborná asistentka na Katedre teórie a dejín umenia, VŠVU Bratislava)

 

Kód Dubay

 

Keď si rozložíme ilustrátorské dielo Oresta Dubaya – knihu za knihou – na pomyselnú časovú os a skúsime ho hodnotiť, začne sa nám takmer polstoročie vlniť pred očami. Silné, predátorské diela striedajú utlmené, opakujúce sa motívy a tie zasa (v inom čase a inej knihe) dostávajú nečakanú dynamiku strihom (naozaj), keď sa z nich použije len výrez, či posunutím detailov. Tú energiu, ten mnohotvárny pohyb vidíme tým jasnejšie, čím väčšiu máme odvahu odstúpiť od premýšľania o diele čisto cez uhol výtvarných konceptov, pomedzi všetky tie hľadania tvarov, formátov a štylizácií. Keď ich odtlačíme a pozrieme sa (aj) na to, v akých „malých“ aj „veľkých“ dejinách vznikali, začína to byť… jednoducho vzrušujúce.  

 

Orest Dubay sa stal fenoménom – kontrastný umelec, rovnako spätý s realistickými grafikami k trilógii Generácia Vladimíra Mináča alebo k románu Mŕtvi nespievajú Rudolfa  Jašíka, ako aj s temne snivými Mässerovými doskami k baladám v knihách Stojí stojí mohyla či Išlo dievča po vodu, či s minimalistickou hrou troch farieb v útlej zbierke Laca Novomeského Do mesta tridsať minút. Autor, ktorý sa viac než v čase premieňal, striedal spôsob aj techniku dialógu s textom doslova až do nespoznania.

 

Kontrast medzi realistickými (či skôr tradicionalistickými) a imaginatívnymi (či skôr novátorskými) dielami Oresta Dubaya na stenách TOTO! je galérie je dialógom odhaľujúcim svet umelca, ktorý si s ilustráciami robil, čo chcel. Sleduje, ako unikal pred predlohou, ako ju (vlastne veľmi často) pretláčal vlastným snívaním, ako čiarou, jej tvarom, sklonením či silou pridával k príbehu ďalšie línie bez toho, aby ho ničil. Dekóduje, hľadá v dielach vzory a šablóny, ukazuje, ako sa k nim autor cez desaťročia vracia, ako z jedného motívu dokáže urobiť množstvo variácií.

 

Ten príbeh tvorby stojí za to vidieť.
Tak príďte.  

 

Od 14. 12. 2021 do 6. 2. 2022 v Galérii Miloša Alexandra  Bazovského v Trenčíne.

Výstavu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

 

 

Ilustrácie