Kopták Miloš
TOTO! je Kabinet ilustrácie XVI.: Miloš Kopták – Od zajtra neilustrujem
dátum 
07.10.2021 - 21.11.2021
otvorenie výstavy vo štvrtok 7. 10. 2021

... aj tak to nakoniec vzdáte. Ilustrácie sa pred vami budú rozpínať od tých nežných, tlmených prírodných scenéríí slovenských povestí, cez doslova karnevalové sprievody farieb afrických a gréckych príbehov až po drsne kolorované pitoresktné postavičky dotvárajúce kuchárske knihy, či smiešne príbehy.


Takmer každá kniha je iná: zakryjete meno a máte pocit, že to nekreslil jeden, ale niekoľko autorov. Miloš Kopták tvorí radikálne. Nejde do dohody s autorom textu, nesekunduje mu, nepodlieza, nepýta sa „ako to myslel, keď to písal“. A to isté robí s čitateľom: akoby mu bolo jedno, či jeho obrázkom porozumie: „tu máš, pozri, ber – neber, chyť si to“. Tvorí tak, akoby sa hral: vášnivú adrenalínovú hru, v ktorej preskakuje z tvaru na. tvar, z príbehu vyberá nečakané detaily a doslova volá čitateľa, láka ho k tomu, aby ho príbeh začal baviť. Aby sa pri ňom cítil dobre, aby ho rozosmial, aby mu v hlave ostal vtip.

 

Africké rozprávky Kama Sywor Kamanda, Grécke báje a mýty Eduarda Petišku, rozprávka Jána Uličianskeho Malá princezná či Proglas pre deti Daniela Pastirčáka, nežná kniha poézie Lidské klubíčko Vladimíra Vokolka… alebo autorská kniha Včelár.

 

Stojí za to, prísť sa pozrieť na originály tých ilustrácii zblízka.

Výstavu Miloša Koptáka Od zajtra neilustrujem si môžete pozrieť v Galérii Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne na Palackého ul. 27 od 7. 10. do 21. 11. 2021.

Výstavu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.


Miloš Kopták (1969)
študoval na Pedagogickej fakulte v Banskej Bystrici, na VŠVU v Bratislave v ateliéri grafiky a knižnej tvorby v ateliéri Dušana Kállaya a na École des Beaux Arts vo Francúzsku. Založil ASIL – Asociáciu ilustrátorov a je spoluautorom projektu TOTO! je galéria. Vystavoval na mnohých samostatných a skupinových výstavách doma aj v zahraničí. Spolupracoval aj so zahraničnými vydavateľmi, za ilustrácie knihy Kama Sywor Kamanda Africké pohádky (2006) získal ocenenie Zlatá stuha. Rovnako je nositeľom ceny Ľudovíta Fullu (2010) Spolu s Ray Escalé tvorí expresívne, dráždivé, tzv. „dark“ maľby v rámci projektu Miroir Noir.

 

Ilustrácie