Švec Ján
Ako živé
dátum 
25.11.2021 - 10.02.2022
otvorenie výstavy vo štvrtok 25. 11. 2021 o 18:00 hod. (režim COVID automatu: KOMPLETNE ZAOČKOVANÍ)

3D virtuálna prehliadka

 

Vedecká ilustrácia – hej, tá z encyklopédií – zvieratá, rastliny, kamene, kosti  rozkreslené (doslova) na mikro-metre, silné v detailoch… Pamätáte sa, ako fascinujúco na vás pôsobili, keď ste tie knihy v detstve čítali? Učili ste sa z nich, ako vyzerajú listy, stopy, dinosauri alebo aj akváriové ryby? Asi ani vám vtedy nenapadlo, že tie takmer fotografické miniatúrne diela niekto hodiny a hodiny konštruoval. Hodiny a hodiny študoval, skúmal farebnosť, štruktúry. Precízne.

                  Ján Švec bol skromný výtvarník.

                  Ilustroval málo rozprávkových a príbehových kníh, zato jeho produkcia vedeckej ilustrácie je mohutná. Naše vtáky, Z ríše hmyzu, Akvárium v kocke. Mnohé z tých kníh sa prenášajú z knižnice do knižnice. Často sa vytiahnu len na chvíľu, keď deti a rodičov nesmierne baví spoločne zisťovať, čo to vlastne videli v lese, skúmať drobné odlišnosti. Alebo položiť na obrázky pauzák a začať ich obkresľovať. Presne podľa autora vrstviť ceruzkový podklad, vypĺňať ho anilinkami a ešte aj rámcovať tušom.

                 Tie ilustrácie sú také samozrejmé, že si ani neuvedomujeme ich virtuozitu.Na stenách TOTO! je galéria uvidíte (bez preháňania) množstvo živočíchov, ktoré počas takmer štyridsiatich rokov Ján Švec vytvoril pre rôzne encyklopédie či odborné publikácie. Budete môcť obdivovať drobnokresbu, presnosť voči originálom zapožičaným zo Slovenského národného múzea – Prírodovedného múzea v Bratislave. Budete môcť na ne hľadieť cez lupu a skúmať ich detaily.

                 Všetky tie roje motýľov, húfy rýb či kŕdle vtákov na maličkých obrázkoch stojí za to vidieť.

                 Tak sa k nám na ne príďte pozrieť.

Od 25. 11. 2021 do 27. 1. 2022 v TOTO! je galéria na Moskovskej 29 v Bratislave.

Výstavu sme predĺžili do 10. 2. 2022.
(režim COVID automatu počas trvania výstavy: OP, max 3 os.)

Výstavu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a realizujeme ju v spolupráci so Slovenským národným múzeom – Prírodovedným múzeom v Bratislave.